Lapponiajacket - prosta kurteczka / sweterek - wzór

Mamy wiosnę - czas na Lapponiajacket ! 

Dziś dzielę się z Wami sposobem wykonania sweterka /wełnianej kurteczki, rozmiar 38/40.

Sposób wykonania - bezszwowo, reglan, dziergany od góry do dołu, na drutach nr 9. 

Wzór prosty, doskonały też dla początkujących, ale można go dodatkowo uprościć stosując ułatwienia wskazane na końcu. 

Lamówki, mankiety wykonane oczkami ścisłymi na szydełku; 

Włóczka: Lapponia 1000 Lana Gatto, kolor 14209, zużycie 6,5 motka (640 g tj. ok 640 mb).

Ścieg Jersey, tj. jeśli pracujemy w rzędach to wykonujemy oczka prawe na prawej stronie robótki a na lewej - lewe. W okrążeniach (na rękawach po ich odłączeniu) - tylko prawe oczka.

Na drutach nr 9 nabrałam 50 oczek, w pierwszym rzędzie przerabianym na prawo umieściłam 4 znaczniki dzieląc robótkę na 5 części składających się odpowiednio z 6 (przód), 10 (rękaw), 18 (tył), 10 (rękaw), 6 (przód) oczek. 

**Wykonałam rzędy skrócone przerabiając odpowiednio:

W rzędzie 2 (na lewo) - pierwszych 45 oczek (obrót robótki 5 oczek przed końcem, stosując owijki by uniknąć dziurek przy rzędach skróconych)

W rzędzie 3 (na prawo) - 40 oczek (obrót robótki 5 oczek przed końcem, stosując owijki by uniknąć dziurek przy rzędach skróconych)

W rzedzie 4 (na lewo) - 30 oczek (obrót robótki 15 oczek przed końcem, stosując owijki by uniknąć dziurek przy rzędach skróconych)

W rzędzie 5 (na prawo) - 20 oczek (obrót robótki 15 oczek przed końcem, stosując owijki by uniknąć dziurek przy rzędach skróconych)

W rzędzie 6 (na lewo) - 13 oczek (obrót robótki 7 oczek bliżej niż w rzędzie poprzedni nawrót, stosując owijki, by uniknąć dziurek przy rzędach skróconych)

W rzędzie 7 (na prawo) - 6 oczek (obrót robótki 7 oczek bliżej niż w rzędzie poprzedni nawrót, stosując owijki by uniknąć dziurek przy rzędach skróconych)

Rząd 8 (na lewo) - przerabiam do końca jednocześnie zbierając wszystkie owijki, by miejsca zawracania przy rzędach skróconychb byłymniej widoczne**

Rzad 9 (na prawo) - zaczynam dodawania oczek na reglanie tj. po jednym oczku z każdej strony znacznika oraz dodaję po 1 oczku z każdej strony przy dekolcie, wszystkie dodania robię poprzez narzut (tj. + 8 oczek w rzędzie przy liniach reglanowych i 2x 1 oczko poszerzające przody).


Rząd 10 (na lewo) - w miejscach dodania oczek na reglanie i przodach przerabiam oczko przekręcone aby uniknąć zbyt dużych dziurek w miejscu narzutu

Rzad 11 (na prawo) - zaczynam dodawania oczek na reglanie tj. po jednym oczku z każdej strony znacznika oraz dodaję po 1 oczku z każdej strony przy dekolcie, wszystkie dodania robię poprzez narzut (tj. + 8 oczek w rzędzie przy liniach reglanowych i 2x 1 oczko poszerzające przody).

Rząd 12 (na lewo) - w miejscach dodania oczek na reglanie i przodach przerabiam oczko przekręcone aby uniknąć zbyt dużych dziurek w miejscu narzutu

Rzad 13 (na prawo) - zaczynam dodawania oczek na reglanie tj. po jednym oczku z każdej strony znacznika oraz dodaję po 1 oczku z każdej strony przy dekolcie, wszystkie dodania robię poprzez narzut (tj. + 8 oczek w rzędzie przy liniach reglanowych i 2x 1 oczko poszerzające przody).

Rząd 14 (na lewo) - w miejscach dodania oczek na reglanie i przodach przerabiam oczko przekręcone aby uniknąć zbyt dużych dziurek w miejscu narzutu

Dalej dodaję oczka już tylko na reglanie za każdym razem, gdy jestem na prawej stronie robótki, na lewej robię oczka przekręcone w miejscu narzutu (dodania oczek przy reglanie), aż do momentu gdy wielkość robótki osiągnie następujące ilości oczek:

 24 (przód), 40 (rękaw), 48 (tył), 40 (rękaw), 24 (przód)

Wykonuje jeszcze jeden rząd oczek prawych bez dodawania oczek na reglanie, rząd oczek lewych i na prawej stronie rozpoczynam rozdzielanie rękawów, dodając podczas oddzielania oczek na rękawy po 4 oczka pod pachą. Od teraz przerabiam tylko przody i tył (24+4+48+4+24 oczka), aż długość od pachy wyniesie 30 cm, zamykam oczka na dole.

Teraz nabieram odłożone oczka rękawa dobierając dodatkowo pod pachą nabrane dodatkowe 4 oczka plus po 1 oczku dodatkowym z każdej strony tych 4 oczek, aby uniknąć dziur (w sumie mam 40+6 oczek).

Zamieszczam znacznik na środku pachy i przerabiam od teraz w okrążeniach, zmniejszając obwód rękawa w okrążeniu 1, 3, 5 i 7 poprzez zmniejszanie liczby oczek po dwóch stronach znacznika w następujący sposób: w miejscach redukcji zatrzymuje się 3 oczka przed znacznikiem, przerabiam dwa oczka razem na prawo, następne dwa oczka rozdzielone  znacznikiem przerabiam jako prawe, kolejne oczko ściągam z drutu na prawo i przekładam je nad następnym, po jego wcześniejszym przerobieniu na prawo) 

Po uzyskaniu obwodu rękawa na 38 oczek, przerabiam dalej prosto (okrążenia od 8-go do 50-go). Następnie zmieniam druty na rozmiar mniejszy (nr 8) i przerabiam na tych drutach okrążenia 51-55. W 56 okrążeniu redukuje równomiernie 6 oczek i zamykam mankiet metodą elastyczną. To samo wykonuje z drugim rękawem.

Całość wykończyłam oczkami ścisłymi na szydełku. 


PROPONOWANE UŁATWIENIA 

Można zrezygnować z wykonania rzędów skróconych, czyli z części opisanej pomiędzy ** i po prostu zacząć robótkę od rzędu 9. 

Można dodawać oczka tylko na reglanie bez tych dodań w trzech pierwszych rzędach, kształtujących dekolt i poszerzających przód sweterka, ale wtedy należy rozpocząć robótkę od takiej samej liczby oczek przeznaczonej na przody i tył tj. nabieramy w sumie nie 50 a 56 oczek i na przody przeznaczany nie po 6 a po 9 oczek, na tył 18 bez zmian.

Miłego wykonania! 


Więcej zdjęć na Instagramie czasnamotki - zapraszam. 





  

Komentarze

  1. Bardzo ładny sweterek. Taka klasyka sprawdzi się w wielu stylizacjach☀️☀️☀️

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty